Research Article |
Corresponding author: René Orij ( r.orij@nyenrode.nl ) Academic editor: Annemarie Oord
© 2024 René Orij, Ries Breijer.
This is an open access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution License (CC BY-NC-ND 4.0), which permits to copy and distribute the article for non-commercial purposes, provided that the article is not altered or modified and the original author and source are credited.
Citation:
Orij R, Breijer R (2024) Naleving van de European Sustainability Reporting Standards (ESRS): werk aan de winkel om over boekjaar 2024 aan alle regels te kunnen voldoen. In: Oord A, Verhoek H (Eds) Het jaar 2023 verslagen. Maandblad voor Accountancy en Bedrijfseconomie 98(6): 313-323. https://doi.org/10.5117/mab.98.136049
|
In dit artikel wordt uiteengezet welke informatie over duurzaamheid Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen hebben gepubliceerd in jaarverslagen over 2023. Er is hiertoe gezocht naar gegevens over de thematische standaarden (‘topical standards’) uit de European Sustainability Reporting Standards (ESRS). Ook wordt de toepassing van de dubbele materialiteit beschreven, die bepalend is voor wat er wordt gerapporteerd. Het onderzoek gaat over de 75 hoofdfondsen van de AEX, AMX en AScX. Voor een groot deel van deze ondernemingen is verslaggeving over niet-financiële informatie verplicht (
Verslaggeving, ESG, European Sustainability Reporting Standards, Corporate Sustainability Reporting Directive, dubbele materialiteit
Tot 2023 bestonden er matig gehandhaafde verplichtingen. De invoering van de CSRD zorgt ervoor dat veel ondernemingen in de toekomst verplicht uitgebreider moeten rapporteren over duurzaamheidsthema’s. Een deel van die ondernemingen rapporteert over boekjaar 2023 al over duurzaamheid. De rapportage is een vervolg op een dialoog met alle stakeholders, die gericht is op de vaststelling wat er belangrijk is om over te rapporteren. De analyse die aan de vaststelling voorafgaat heet de dubbele materialiteitsanalyse (DMA).
Ondernemingen publiceren jaarrapporten om belanghebbenden te informeren, om bruikbare informatie te verschaffen, om verantwoording af te leggen en om melding te maken van duurzaamheidsprestaties. Dat doen ze met verschillende soorten rapporten: het financiële jaarverslag, allerlei niet-financiële rapporten en geïntegreerde rapporten. Dit onderzoek is een exploratief onderzoek naar de praktijk van het rapporteren over ESG-thema’s door Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen. Wat wordt er gerapporteerd over Environmental-Social-Governance; de ESG-thema’s? In de huidige regelgeving (BW2 Titel 9 en de NFRD (EC 2014)) wordt hieraan in algemene termen aandacht besteed. Maar omdat de verplichting onder de NFRD zo oppervlakkig is, zien we vooral toepassing van vrijwillige raamwerken zoals die van het
Vooruitlopend op de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) rapporteren ondernemingen vrijwillig over ESG-thema’s. Dit zijn de rapportages die op een later moment verplicht gaan worden. De verwachting is dat bedrijven hun aandacht nadrukkelijk richten op slechts een van de thema’s op het terrein van E, S en G. Dit hangt bijvoorbeeld af van de grootte van de onderneming van de moeilijkheidsgraad van de dataverzameling, of de concreetheid van het thema. In dit onderzoek beschrijven we de verschillen tussen hoeveelheden gerapporteerde duurzaamheidsthema’s.
Het doel van het verstrekken van niet-financiële-informatie kan enerzijds het verstrekken van nuttige informatie aan de financiële markt zijn, en anderzijds het afleggen van verantwoording aan de maatschappij. Doelgroepen kunnen een brede groep stakeholders zijn of alleen deelnemers aan de financiële markt. Vanwege de toekomstige verplichtingen voortvloeiend uit de CSRD zijn keuzes door ondernemingen niet los te zien van regelgeving en compliance. We bestuderen de 75 indexfondsen van de AEX, AMX en AScX. Van die ondernemingen zijn alle door hen op het internet gepubliceerde verslagen onderzocht. Daarbij zijn:
Dit onderzoek laat zien over welke – in de ESRS opgenomen – ESG-thema’s gerapporteerd is, en ook waarover niet gerapporteerd is. Daarbij wordt gekeken hoeveel ondernemingen over welke thema’s rapporteren. Verder laten we zien of ondernemingen indicaties geven van een materialiteitsanalyse (en dit in heldere bewoordingen benoemen), wat startend in boekjaar 2024 verplicht is onder de CSRD.
Regelgeving over niet-financiële verslaggeving bestaat, maar is niet zeer gedetailleerd (
Theoretisch kan het rapporteren over duurzaamheidsthema’s op verschillende wijzen worden bekeken: vanuit de agentschapstheorie tot legitimiteitstheorie, stakeholdertheorie, signaleringstheorie en de koppeling met de efficiënte markthypothese; allemaal theorieën die zouden kunnen verklaren waarom en hoe er gerapporteerd wordt vanuit verschillende invalshoeken: de financiële markt, stakeholders of de maatschappij. Bij het hier toegepaste theoretisch kader ligt de focus op de breedte van de van gebruikersgroep van duurzaamheidsverslaggeving. Wij kiezen ervoor om vooral te kijken naar stakeholdertheorie en enigszins naar agentschapstheorie. Dat is feitelijk de onderbouwing van de DMA: samen met stakeholders kiezen welke onderwerpen impact-materieel zijn en welke informatie in financiële zin belangrijk is voor ‘principalen’, de aandeelhouders.
De stakeholdertheorie maakt deel uit van een groep systeemtheorieën, die beschrijven dat alles wat een onderneming uitvoert samenhangt met het systeem dat maatschappij heet, waarbij er partijen zijn die allerlei soorten belangen hebben. De stakeholdertheorie is van oorsprong een managementtheorie (
Voor dit onderzoek zijn twee soorten data gebruikt; duurzaamheidsthema’s uit de rapporten en financiële data uit Refinitiv (sinds kort LSEG genaamd). De benodigde rapporten zijn handmatig als pdf’s van de websites van de onderzochte ondernemingen gedownload. Om vast te stellen welke informatie over duurzaamheidsthema’s verstrekt is, gebruikten we computerondersteunde tekstanalyse (computer-aided text analysis, CATA) voor de pdf’s. Bij deze werkwijze wordt gebruik gemaakt van software om grote hoeveelheden tekst te analyseren. CATA voorkomt mogelijke fouten bij het handmatig verkrijgen van data, omdat algoritmes zijn geprogrammeerd om teksten te analyseren en omdat bepaalde subjectiviteit wordt vermeden (
We hebben in de rapporten gezocht naar duurzaamheidsthema’s uit de tien thematische standaarden van de ESRS’en, in het bijzonder op het gebied ‘Environmental’ (E1 tot en met E5), ‘Social’ (S1 tot en met S4) en Governance (G1) uit de ‘application requirements’ in bijlage A van ESRS 2 (
In bijlage A worden de sub-sub-topics gekoppeld aan de relevante ESRS’en. De gedefinieerde zoektermen op basis daarvan zijn vaak ruimer dan de ESRS-termen, omdat hierbij ook alternatieve spellingswijzen zijn opgenomen en synoniemen.
Bijlage B bevat een overzicht van zoektermen in relatie tot dubbele materialiteit. Voor de toepassing van de DMA hebben we gezocht naar termen die gekoppeld kunnen worden aan dit begrip. Het ging daarbij met name om de vaststelling van relevante stakeholders en of er een aanduiding bestaat voor het feit of een onderneming een verschil hanteert tussen financiële en impactmaterialiteit van duurzaamheidsinformatie, of de term DMA gebruikt. Die temen halen we uit ESRS 1 (
De belangrijkste tekortkoming van de dataverzamelingswerkwijze, de zogenaamde CATA, is dat de context niet wordt onderzocht waarin de onderwerpen worden besproken en dat e alleen gezocht is naar letterlijk dezelfde bewoordingen. Dus net anders geformuleerde begrippen worden niet gevonden. Het voordeel is dat het zoeken naar de zoekwoorden feilloos is; waarnaar wordt gezocht, wordt ook gevonden, en als het niet wordt gevonden, dan is er zekerheid dat het niet op die manier is gerapporteerd.
Ons onderzoek naar topics en ‘sub-sub-topics’ houdt in dat we alleen vermeldingen van die thema’s registreren; we onderzoeken niet de diepgang van die topics. Met andere woorden: we analyseren niet of ondernemingen allerlei toelichtingen, tabellen of visuele uitleg geven over de specifieke sociale thema’s. Ook vermeldenswaardig is het zoeken naar relatief nieuwe ESRS-teksten in rapporten die al voor het publiceren van de ESRS’en zijn opgesteld. Er is dus gezocht naar iets wat bij het opstellen van het verslag over 2023 nog niet formeel verplicht was. Het vinden van die letterlijke teksten kan dus moeilijk betekenen dat ondernemingen voorsorteren op iets wat nog niet bestond. De data zijn daardoor alleen indicatief voor rapportage over ESRS-gerelateerde thema’s.
We hebben niet gezocht naar de context van de thema’s, dus ook niet naar antwoord op de vraag of ondernemingen alleen over beleid (‘policies’) rapporteren of ook over prestaties. Prestaties zouden kunnen worden getypeerd onder de ESRS’en als maatregelen, doelen en maatstaven, of de veelgebruikte Engelse termen ‘actions, targets and metrics’.
In dit onderzoek worden achtereenvolgens meerdere tabellen besproken met de volgende inhoud:
Table
Panel A. Rapporten en ondernemingen | ||||||||
Totaal | AEX | AMX | AScX | |||||
n | n | n | n | |||||
Aantal rapporten | 151 | 67 | 48 | 36 | ||||
Aantal ondernemingen | 75 | 25 | 25 | 25 | ||||
Aantal ondernemingen die aan de rapportage-eisen van de CSRD dienen te voldoen vanaf boekjaren die aanvangen op of na 01-01-2024a | 62 | 24 | 22 | 16 | ||||
Panel B. Balanstotaal, netto-omzet en aantal voltijdsequivalenten | ||||||||
Totaal | AEX | AMX | AScX | |||||
gemiddelde | gemiddelde | gemiddelde | gemiddelde | |||||
Balanstotaal (€ miljoen) | 44873 | 126294 | 7430 | 894 | ||||
Netto-omzet (€ miljoen) | 13213 | 35197 | 3340 | 1102 | ||||
Aantal voltijdsequivalenten (FTE) | 22003 | 51896 | 10369 | 3743 | ||||
Panel C. Ondernemingen verdeeld over bedrijfstakken (NAICS) | ||||||||
Bedrijfstak (NAICS) | Totaal | AEX | AMX | AScX | ||||
n | % | n | % | n | % | n | % | |
21 - Mining, Quarrying, and Oil and Gas Extraction | 4 | 5 | 1 | 4 | 3 | 12 | 0 | 0 |
22 – Utilities | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
23 – Construction | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 12 |
31–33 – Manufacturing | 27 | 36 | 10 | 40 | 9 | 36 | 8 | 32 |
42 – Wholesale Trade | 4 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 3 | 12 |
44–45 – Retail Trade | 1 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
48–49 – Transportation and Warehousing | 4 | 5 | 0 | 0 | 3 | 12 | 1 | 4 |
51 – Information | 10 | 13 | 6 | 24 | 2 | 8 | 2 | 8 |
52 – Finance and Insurance | 7 | 9 | 5 | 20 | 2 | 8 | 0 | 0 |
53 – Real Estate and Rental and Leasing | 6 | 8 | 0 | 0 | 3 | 12 | 3 | 12 |
54 – Professional, Scientific, and Technical Services | 5 | 7 | 0 | 0 | 2 | 8 | 3 | 12 |
56 – Administrative and Support and Waste Management and Remediation Services | 2 | 3 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 4 |
71 – Arts, Entertainment, and Recreation | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 |
Totaal | 75 | 25 | 25 | 25 |
Panel A. Overzicht rapportage over topics met betrekking tot milieu (environment) | |||||||||
ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | |||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Climate change | E1 | 75 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 |
Pollution | E2 | 69 | 92 | 24 | 96 | 24 | 96 | 21 | 84 |
Water and marine resources | E3 | 66 | 88 | 25 | 100 | 22 | 88 | 19 | 76 |
Biodiversity and ecosystems | E4 | 75 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 |
Resource use and circular economy | E5 | 71 | 95 | 25 | 100 | 24 | 96 | 22 | 88 |
Panel B. Overzicht rapportage over topics met betrekking tot sociale aspecten (social) | |||||||||
ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | |||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Own workforce | S1 | 74 | 99 | 25 | 100 | 25 | 100 | 24 | 96 |
Workers in the value chain | S2 | 74 | 99 | 25 | 100 | 25 | 100 | 24 | 96 |
Affected communities | S3 | 51 | 68 | 19 | 76 | 15 | 60 | 17 | 68 |
Consumers and end-users | S4 | 73 | 97 | 25 | 100 | 25 | 100 | 23 | 92 |
Panel C. Overzicht rapportage over het topic met betrekking tot bestuurlijke integriteit (governance) | |||||||||
Gerelateerde ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | |||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Business conduct | G1 | 74 | 99 | 25 | 100 | 25 | 100 | 24 | 96 |
Panel A. Overzicht rapportage over sub-sub-topics met betrekking tot milieu (environment) | |||||||||
Sub-sub-topics | Gerelateerde ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | ||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Climate change | E1, E4 | 75 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 | 25 | 100 |
Energy | E1 | 74 | 99 | 25 | 100 | 24 | 96 | 25 | 100 |
Pollution | E2, E4 | 69 | 92 | 24 | 96 | 24 | 96 | 21 | 84 |
Substances of (very high) concern | E2 | 6 | 8 | 2 | 8 | 2 | 8 | 2 | 8 |
Microplastics | E2 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Water consumption | E3 | 50 | 67 | 21 | 84 | 17 | 68 | 12 | 48 |
Water withdrawals | E3 | 23 | 31 | 10 | 40 | 10 | 40 | 3 | 12 |
Water discharges (in the oceans) | E3 | 19 | 25 | 9 | 36 | 7 | 28 | 3 | 12 |
Extraction and use of marine resources | E3 | 54 | 72 | 22 | 88 | 18 | 72 | 14 | 56 |
Land-use change, fresh water-use change and sea-use change | E4 | 31 | 41 | 16 | 64 | 9 | 36 | 6 | 24 |
Direct exploitation | E4 | 1 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Invasive alien species | E4 | 22 | 29 | 8 | 32 | 6 | 24 | 8 | 32 |
Impacts on the state of species | E4 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Impacts on the extent and condition of ecosystems | E4 | 2 | 3 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Impacts and dependencies on ecosystem services | E4 | 2 | 3 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Resources inflows, including resource use | E5 | 31 | 41 | 11 | 44 | 11 | 44 | 9 | 36 |
Resource outflows related to products and services | E5 | 5 | 7 | 3 | 12 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Waste | E5 | 70 | 93 | 25 | 100 | 24 | 96 | 21 | 84 |
Panel B. Overzicht rapportage over sub-sub-topics met betrekking tot sociale aspecten (social) | |||||||||
Sub-sub-topics | Gerelateerde ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | ||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Access to (quality) information | S4 | 17 | 23 | 8 | 32 | 6 | 24 | 3 | 12 |
Access to products and services | S4 | 10 | 13 | 6 | 24 | 2 | 8 | 2 | 8 |
Adequate food | S3 | 3 | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
Adequate housing | S1, S2, S3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Adequate wages | S1, S2 | 17 | 23 | 7 | 28 | 4 | 16 | 6 | 24 |
Child labour | S1, S2 | 46 | 61 | 18 | 72 | 15 | 60 | 13 | 52 |
Collective bargaining, including rate of workers covered by collective agreements | S1, S2 | 54 | 72 | 22 | 88 | 19 | 76 | 13 | 52 |
Cultural rights | S2 | 5 | 7 | 2 | 8 | 3 | 12 | 0 | 0 |
Diversity | S1, S2 | 74 | 99 | 25 | 100 | 25 | 100 | 24 | 96 |
Employment and inclusion of persons with disabilities | S1, S2 | 1 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Forced labour | S1, S2 | 46 | 61 | 18 | 72 | 16 | 64 | 12 | 48 |
Free, prior and informed consent | S3 | 3 | 4 | 3 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Freedom of assembly | S3 | 40 | 53 | 13 | 52 | 11 | 44 | 16 | 64 |
Freedom of association, the existence of works councils and the information, consultation and participation rights of workers | S1, S2 | 42 | 56 | 14 | 56 | 17 | 68 | 11 | 44 |
Freedom of expression | S3, S4 | 5 | 7 | 4 | 16 | 1 | 4 | 0 | 0 |
Gender equality and equal pay for work of equal value | S1, S2 | 54 | 72 | 23 | 92 | 14 | 56 | 17 | 68 |
Health and safety | S1, S2, S4 | 69 | 92 | 23 | 92 | 24 | 96 | 22 | 88 |
Impacts on human rights defenders | S3 | 2 | 3 | 2 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Land-related impacts | S3 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 8 | 0 | 0 |
Measures against violence and harassment in the workplace | S1, S2 | 5 | 7 | 4 | 16 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Non-discrimination | S4 | 44 | 59 | 17 | 68 | 14 | 56 | 13 | 52 |
Privacy | S1, S2, S4 | 68 | 91 | 24 | 96 | 22 | 88 | 22 | 88 |
Protection of children | S4 | 2 | 3 | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 4 |
Responsible marketing practices | S4 | 2 | 3 | 2 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Secure employment | S1, S2 | 8 | 11 | 6 | 24 | 1 | 4 | 1 | 4 |
Security of a person | S4 | 3 | 4 | 2 | 8 | 1 | 4 | 0 | 0 |
Security-related impacts | S3 | 2 | 3 | 1 | 4 | 1 | 4 | 0 | 0 |
Self-determination | S3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Social dialogue | S1, S2 | 20 | 27 | 8 | 32 | 9 | 36 | 3 | 12 |
Training and skills development | S1, S2 | 74 | 99 | 25 | 100 | 25 | 100 | 24 | 96 |
Water and sanitation | S2, S3 | 20 | 27 | 8 | 32 | 9 | 36 | 3 | 12 |
Work-life balance | S1, S2 | 37 | 49 | 14 | 56 | 11 | 44 | 12 | 48 |
Working time | S1, S2 | 12 | 16 | 9 | 36 | 1 | 4 | 2 | 8 |
Panel C. Overzicht rapportage over sub-sub-topics met betrekking tot bestuurlijke integriteit (governance) | |||||||||
Sub-sub-topics | Gerelateerde ESRS | Totaal | AEX | AMX | AScX | ||||
n | % | n | % | n | % | n | % | ||
Corporate culture | G1 | 37 | 49 | 11 | 44 | 12 | 48 | 14 | 56 |
Protection of whistle-blowers | G1 | 62 | 83 | 20 | 80 | 21 | 84 | 21 | 84 |
Animal welfare | G1 | 14 | 19 | 5 | 20 | 4 | 16 | 5 | 20 |
Political engagement | G1 | 7 | 9 | 2 | 8 | 4 | 16 | 1 | 4 |
Management of relationships with suppliers including payment practices | G1 | 21 | 28 | 11 | 44 | 5 | 20 | 5 | 20 |
Corruption and bribery | G1 | 72 | 96 | 25 | 100 | 24 | 96 | 23 | 92 |
Overzicht bedrijven die (voorstadium) van dubbele materialiteit toepassen.
Totaal | AEX | AMX | AScX | |
---|---|---|---|---|
n | n | n | n | |
Dubbele materialiteit | 61 | 20 | 21 | 20 |
Geen dubbele materialiteit, wel voorstadium | 12 | 5 | 3 | 4 |
Geen dubbele materialiteit en geen voorstadium | 2 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 75 | 25 | 25 | 25 |
Index | Verslag | Environmental | Social | Governance | DMA |
---|---|---|---|---|---|
AEX | Unilever Annual Report and Accounts 2023, pp. 40, 40, 92 en 99. | “Protecting and regenerating nature Our Climate & Nature Fund continues to support our work to protect and regenerate 1.5 million hectares of land, forests and oceans by 2030. By the end of 2023, the Fund had spent and committed €0.3 billion, which has helped to protect and regenerate 0.3 million hectares since 2021 – an increase of 0.1 million hectares since 2022.” | “Human rights will continue to underpin our sustainability agenda and we remain committed to issues such as Equity, Diversity & Inclusion.” | “It is the policy of the Company not to make such political donations or to incur political expenditure (within the ordinary meaning of those words) and the Directors have no intention of changing that policy.” | “We continued our partnerships with other businesses throughout the year, advocating for policy change on a range of sustainability topics, including increased levels of national climate ambition and access to finance for the vulnerable communities most affected by the impacts of climate change. We produce an annual statement in relation to modern slavery.” “Stakeholder engagement” […] Unilever stakeholders Shareholders […] Our People […] Consumers” |
AMX | ASM International, Annual Report, pp. 32, 79, 124 & 32. ESG-supplement p. 3. | “Another significant partnership is with The Nature Conservancy in Arizona (TNC). […] This initiative seeks to enhance the river’s long-term resilience, addressing key environmental concerns while benefiting community and wildlife. Our team is excited to work closely with TNC on implementing sustainable solutions for water conservation and ecosystem preservation” | “Our Global Employment Standards (GES), last updated in 2023, summarize our policy and standards on human rights throughout our global operations. […] Prohibit corporal punishment, threats of violence, or other forms of physical or verbal coercion or harassment” | “We assess the effectiveness of and adherence with the code by actively investigating any alleged misconduct reported through the Whistleblower program” | “Our materiality assessment Engaging with our stakeholders is a critical element of our sustainability approach” “As a crucial element of our annual reporting cycle, ASM engages in extensive input gathering from important stakeholder groups.” “We applied a twodimensional lens through which ESG matters are assessed on relevance.” |
AScX | Acomo, Annual Report 2023, pp. 29, 52, 27, 23 & 13. | “ESG foundation metrics […] Primary packaging material per type […] MT [Metric tons] of plastics […] MT of paper […] MT of other material” | “Regardless of the legal requirements, the Group considers respect for human rights of paramount importance.” | “We promote a culture of mutual respect with no tolerance for discrimination or harassment” | “We mapped the identified material sustainability topics against our strategic pillars and the ESRS standards.” “Our double materiality assessment, an important first step towards ongoing CSRD compliance, was completed.” |
Logischerwijs zijn AEX-ondernemingen gemiddeld veel groter dan ondernemingen in de andere indices als het gaat om balanstotaal, omzet en personeel. Er kan beargumenteerd worden dat grotere ondernemingen vaker vrijwillig uitgebreider rapporteren over duurzaamheid dan kleinere ondernemingen. Dat kan worden toegeschreven aan het feit dat deze onder een publiek vergrootglas liggen, gekoppeld aan maatschappelijke legitimiteit, maar ook aan het gegeven dat grotere ondernemingen meer middelen hebben om sneller het nieuwe, uitgebreide rapportagesysteem van de CSRD en ESRS te implementeren.
Wat betreft de verdeling over bedrijfstakken refereren we aan
In Table
De ESRS’en bevatten de eerdergenoemde 10 thematische standaarden, die betrekking hebben op environment (E1–E5), social (S1–S4) en governance (G1). De onderwerpen klimaatverandering (E1) en biodiversiteit en ecosystemen (ESRS E4) worden bij alle ondernemingen genoemd, de onderwerpen eigen personeel (ESRS S1), werknemers in de waardeketen (ESRS S2) en bestuurlijke integriteit (ESRS G1) bij bijna alle (alle min één). Iets minder vaak genoemd werden vervuiling (ESRS E2), water- en mariene hulpbronnen (ESRS E3), en consumenten en eindgebruikers (ESRS S4). Het onderwerp getroffen gemeenschappen (ESRS S3) werd het minst vaak genoemd; 68% rapporteerde daarover. Dat gaat vooral over omwonenden van productiefaciliteiten, of gemeenschappen rondom werknemers in de keten. Dat kan ook een lastig te traceren groep zijn, omdat sommige ketens moeilijker in kaart te brengen zijn, zoals in de cacaoproductie in Afrika (
Er bestaan kleine verschillen tussen de indices als het gaat om de rapportages over de standaarden in brede zin. De grootste verschillen zijn te vinden bij E2, E3, en vooral bij de hiervoor genoemde S3. Meer details over verschillen tussen de indices worden behandeld in paragraaf 4.2 hierna.
Als we naar de details kijken, dan worden alle ‘sub-sub-topics’ wel ergens genoemd, maar dat betekent ook dat er veel ‘gaten’ zijn. Het niet vermelden van thema’s kan betekenen dat deze niet van toepassing zijn bij de onderneming of dat de materialiteit ervan laag is.
Klimaat wordt bij alle onderzochte ondernemingen genoemd en dat geldt ook voor het noemen van diversiteit en corruptie bij bijna alle ondernemingen. De duidelijkste verschillen van de gerapporteerde ‘sub-sub-topics’ tussen de indices zijn te vinden bij de E, als het gaat om nul-scores bij de AMX-bedrijven. Bij de S zien we dat met name AScX-ondernemingen over veel thema’s niet rapporteren. Zeven van de achttien E-thema’s zijn niet genoemd bij AMX-ondernemingen en elf van de 33 S-thema’s niet bij de AScX-ondernemingen. Een paar opvallend lage scores voor de gehele groep zijn microplastics (bij twee ondernemingen) en diersoorten (biodiversiteit) (bij één bedrijf). Bij de S wordt personeel met ‘disabilities’ opmerkelijk genoeg bijna niet genoemd. Bij de G wordt politieke betrokkenheid het minst genoemd, als een thema dat voorheen weinig aandacht kreeg.
Zonder de volledige tabelinhoud van het artikel van vorig jaar (‘Informatie over ‘Social’ (de S) in ESG-rapportages voorafgaand aan de CSRD’) uit het themanummer ‘Het jaar verslagen 2022’ weer te tonen (
Uit Table
Opvallend is dat er geen verschillen bestaan tussen de indices. In totaal noemen 61 ondernemingen een DMA, gelijk verdeeld over de indices. Slechts vier ondernemingen hebben niets genoemd op het terrein van DMA of stakeholderbetrokkenheid. Tien ondernemingen noemen geen DMA, maar wel iets dat op een voorstadium lijkt. Het grote verschil tussen de ondernemingen in de indices is het verschil in grootte. Een eenvoudige conclusie is dat grootte niet bepalend is voor materialiteitsanalyses, stakeholderengagement of afwegingen van externe stakeholderbelangen tegenover de belangen van ondernemingen zelf.
In Table
Er zijn teksten gekozen per index per hoofdthema uit verslagen van Unilever (AEX), ASMI (AMX) en Acomo (AScX). De keuze voor ondernemingen is willekeurig; er is gezocht naar ondernemingen die over meerdere onderzochte thema’s rapporteren en over specifieke uitdagingen rondom de DMA enige uitleg geven. De teksten zijn gekozen ter illustratie van de door ondernemingen gemaakte keuzes.
Wat betreft de DMA, met als AEX-voorbeeld Unilever: bij ‘stakeholder engagement’ worden als stakeholders alleen aandeelhouders, eigen personeel en klanten genoemd. Op die plaats ontbreken dan nog veel stakeholders die in de toekomst een rol bij de DMA gaan hebben. Daarbij noemt Unilever op een andere plek wel de kwetsbare gemeenschappen, en dat is dan wel weer een indicatie dat de onderneming verder kijkt dan de stakeholders die een financieel belang hebben of het eigen personeel. Unilever vermeldt op het terrein van klimaat te blijven samenwerken met specifieke groepen stakeholders. Dat gaat dan niet letterlijk over de keuzes voor rapportagethema’s, maar over een algemene vorm van samenwerking.
ASM International is helder over het uitvoeren van een materialiteitsanalyse, waarbij stakeholders een belangrijke plaats innemen. Het bedrijf gebruikt niet letterlijk het begrip dubbele materialiteit, maar kijkt wel met een dubbele ‘lens’ naar ESG. Acomo geeft helder aan dat een DMA is uitgevoerd, en noemt daarbij als doel het op voortschrijdende wijze voldoen aan de voorschriften van de CSRD.
Een opvallend element is dat in veel gevallen geen illustratie gevonden kon worden van prestaties (‘actions, targets and metrics’) op E-, S- of G- terrein, maar dat veel rapportages alleen over beleid (‘policies’) gaan. De illustratie die is gegeven over plastic verpakkingen door Acomo laat overigens zien dat plasticverbruik wel wordt gescoord, maar dat dat niet gekoppeld wordt aan het thema microplastics. En daarover wordt weer weinig gerapporteerd, zoals hierboven vermeld.
Veel ondernemingen rapporteren over onderwerpen die in de toekomst worden voorgeschreven door de CSRD en de ESRS’en. We hebben in het kader van dit onderzoek niet gezocht naar volledige compliance met de nieuwe, nog niet geldende regels, maar vooral vastgesteld hoe vaak er gerapporteerd is over deelonderwerpen van de E, S en G. Ook is aanvullend gezocht naar analyses van de dubbele materialiteit.
Er bestaan verschillen tussen de indices; bij AMX-bedrijven worden minder details over de E (Environment) gegeven en bij de AScX minder details over de S (Social). Alle ondernemingen voeren een materialiteitsanalyse uit ten aanzien van duurzaamheid, alhoewel het zou kunnen dat: a) deze als werkwijze nog oppervlakkig is toegepast; en b) stakeholders minder belangrijk zijn bij het vaststellen van materiële thema’s dan bij de straks verplichte DMA past.
Over sommige zaken wordt niet gerapporteerd, en wat vooral opvalt (hoewel het bewijs anekdotisch is) is dat het rapporteren van ‘non-financial performance’ nog geen usance is onder Nederlandse ondernemingen. Het blijft veelal bij het noemen van beleid (‘policies’). Door onze manier van onderzoeken weten we echter niet zeker wat er precies over thema’s gezegd is; alleen plannen, of ook uitvoering? Ook weten we helemaal niet of ‘oude’ plannen tot de huidige prestaties hebben geleid.
We hebben ook niet gekeken naar ‘greenwashing’, oftewel het verschijnsel dat ondernemingen hun duurzaamheidsprestaties mooier voordoen dan gerechtvaardigd is door hun werkelijke prestaties. Aan de andere kant zou het gegeven dat de rapportages vooral over plannen lijken te gaan, mogelijk kunnen duiden op een gebrek aan prestaties. Of dit echt zo is, vraagt diepgaander onderzoek dan het onderzoek dat hier is uitgevoerd. De onderzoekswerkwijze in dit artikel is niet waterdicht en niet diepgaand. Ook zorgt het zoeken naar vaste begrippen ervoor dat niet helemaal duidelijk is dat als een begrip niet gevonden wordt, hierover ook niets wordt gezegd. Mogelijk is er wel wat over gezegd, maar zijn hiervoor andere bewoordingen gebruikt. Maar dat er veel toch wél is gevonden, is een indicatie dat de onderzoeksmethode werkt.
Wij zijn benieuwd of de rapportages volgend jaar, in het eerste jaar van de verplichting voor 62 van de onderzochte 75 ondernemingen, volledig compliant gaan zijn aan de CSRD en ESRS’en. Uit ons onderzoek blijkt dat veel ondernemingen in korte tijd nog alle zeilen zullen moeten bijzetten om te voldoen aan de onderzochte delen van de CSRD en ESRS’en; laat staan de volledige algemene vereisten (waaronder de DMA), de algemene toelichtingen en de vele datapunten die aan de thematische standaarden gekoppeld zijn.
Prof. dr. R.P. Orij - René is hoogleraar Corporate Sustainability Reporting bij het Center for Corporate Reporting, Finance & Tax van Nyenrode Business Universiteit en betrokken bij diverse internationale wetenschappelijke tijdschriften op het gebied van accounting en duurzaamheid.
Dr. R. Breijer - Ries is assistant professor bij het Center for Corporate Reporting, Finance & Tax van Nyenrode Business Universiteit en doet onderzoek naar corporate reporting.
In de ASCX zijn twee ondernemingen anders dan in het vorige jaar.
‘Sub-sub-topics’ | Gerelateerde ESRS | Gebruikte zoektermen |
---|---|---|
Climate change | E1, E4 | “climate change” |
Energy | E1 | “energy” |
Pollution | E2, E4 | “pollution” |
Substances of (very high) concern | E2 | “substances of high concern”, “substances of significant concern”, “substances of very high concern”, “substances of concern” |
Microplastics | E2 | “microplastic*”, “micro-plastic*”, “micro plastic*”, “nanoplastic*”, “nano-plastic*”, “nano plastic*” |
Water consumption | E3 | “water consumption”, “water use” |
Water withdrawals | E3 | “water withdrawal*” |
Water discharges (in the oceans) | E3 | “water discharge*” |
Extraction and use of marine resources | E3 | “marine resource*” |
Land-use change, fresh water-use change and sea-use change | E4 | “land use”, “land-use”, “sea use”, “sea-use” |
Direct exploitation | E4 | “direct exploitation” |
Invasive alien species | E4 | “animal species”, “animals” |
Impacts on the state of species | E4 | “state of species”, “state of animal*” |
Impacts on the extent and condition of ecosystems | E4 | “impact on ecosystem*”, “condition of ecosystem*” |
Impacts and dependencies on ecosystem services | E4 | “dependencies on ecosystem*”, “dependency on ecosystem*” |
Resources inflows, including resource use | E5 | “resource inflow*”, “resource use” |
Resource outflows related to products and services | E5 | “resource outflow*” |
Waste | E5 | “waste” |
Access to (quality) information | S4 | “access to (quality) information”, “access to quality information”, “access to information”, “information accessibility” |
Access to products and services | S4 | “access to products”, “access to goods”, “access to items”, “access to services” |
Adequate food | S3 | “adequate food”, “sufficient food”, “enough food” |
Adequate housing | S1, S2, S3 | “adequate housing”, “sufficient housing” |
Adequate wages | S1, S2 | “adequate wages”, “sufficient wages”, “fair wages”, “reasonable wages” |
Child labour | S1, S2 | “child labour”, “child labor”, “child exploitation”, “child work” |
Collective bargaining, including rate of workers covered by collective agreements | S1, S2 | “collective bargaining”, “workers covered by collective agreements” |
Cultural rights | S2 | “cultural right*”, “cultural freedom*” |
Diversity | S1, S2 | “diversity” |
Employment and inclusion of persons with disabilities | S1, S2 | “employment and inclusion of persons with disabilities”, “employment of persons with disabilities”, “inclusion of persons with disabilities” |
Forced labour | S1, S2 | “forced labour”, “forced labor”, “modern slavery”, “human trafficking” |
Free, prior and informed consent | S3 | “free, prior and informed consent”, “fpic” |
Freedom of assembly | S3 | “freedom of assembly”, “right to assemble”, “works council” |
Freedom of association, the existence of works councils and the information, consultation and participation rights of workers | S1, S2 | “freedom of association”, “information, consultation and participation rights of workers”, “information rights of workers”, “consultation rights of workers”, “participation rights of workers” |
Freedom of expression | S3, S4 | “freedom of expression”, “freedom of speech” |
Gender equality and equal pay for work of equal value | S1, S2 | “gender equality”, “equal pay”, “equal compensation” |
Health and safety | S1, S2, S4 | “health and safety”, “workplace safety” |
Impacts on human rights defenders | S3 | “impacts on human rights defenders”, “human rights defenders”, “human rights advocates” |
Land-related impacts | S3 | “land-related impacts”, “land related impacts”, “impacts on land”, “impact on land” |
Measures against violence and harassment in the workplace | S1, S2 | “workplace violence”, “workplace harassment”, “violence in the workplace”, “harassment in the workplace”, “measures against violence”, “measures against harassment”, “prevention of workplace violence”, “prevention of workplace harassment”, “toxic work environment”, “measures against a toxic work environment” |
Non-discrimination | S4 | “non-discrimination”, “non discrimination”, “nondiscrimination”, “equal treatment” |
Privacy | S1, S2, S4 | “privacy” |
Protection of children | S4 | “protection of children”, “child protection” |
Responsible marketing practices | S4 | “responsible marketing practice*”, “ethical marketing practice*” |
Secure employment | S1, S2 | “secure employment”, “job security” |
Security of a person | S4 | “security of a person”, “personal security” |
Security-related impacts | S3 | “security-related impact*”, “security related impact*”, “securityrelated impact*”, “impacts on security”, “impact on security” |
Self-determination | S3 | “self-determination”, “self determination”, “selfdetermination” |
Social dialogue | S1, S2 | “social dialogue”, “dialogue among stakeholders” |
Training and skills development | S1, S2 | “training”, “skill development”, “skills development” |
Water and sanitation | S2, S3 | “water and sanitation”, “clean water”, “sanitation” |
Work-life balance | S1, S2 | “work-life balance”, “work life balance”, “worklife balance”, “balance between work and life”, “balance between work and personal life” |
Working time | S1, S2 | “working time” |
Corporate culture | G1 | “corporate culture” |
Protection of whistle-blowers | G1 | “whistle-blower*”, “whistle blower*”, “whistleblower*” |
Animal welfare | G1 | “animal welfare”, “welfare of animals” |
Political engagement | G1 | “political engagement”, “engagement in politics” |
Management of relationships with suppliers including payment practices | G1 | “relationships with supplier*”, “supplier-relation*”, “supplier relation*”, “suppliers-relation*”, “suppliers relation*”, “associated with suppliers” |
Corruption and bribery | G1 | “corruption”, “bribery” |
Kwalificatie | Zoekterm | Expliciet wél in context | Expliciet niet in context |
---|---|---|---|
Dubbele materialiteit | “*double materiality*”, “*double-materiality*” | n.v.t. | n.v.t. |
Geen dubbele materialiteit, wel voorstadium | “*materiality*” | “*impact*”, “*financial*”, “*assessment*”, “*science-based target network*”, “*science based target network*”, “*sbtn*”, “*screening tool*”, “*matrix*” | “*double*”, “*double-” |
“*stakeholder*” | “*affected*”, “*engagement*”, “*materiality assessment*”, “*sustainability materiality*”, “*material impacts*”, “*dialogue*”, “*relevant*”, “*multi*”, “*mapping*”, “*identification*”, “*inclusive*”, “*interests*”, “*concerns*”, “*representation*”, “*grievances*”, “*credible*”, “*consultative process*”, “*categories*”, “*matrix*” | “*double materiality*”, “*double-materiality*” | |
Geen dubbele materialiteit en geen voorstadium | Geen zoektermen gerelateerd aan “dubbele materialiteit” of “geen dubbele materialiteit, wel voorstadium” geconstateerd |
Nr. | Isin | Naam | Index |
---|---|---|---|
1 | NL0011540547 | ABN AMRO BANK N.V. | AEX |
2 | NL0012969182 | ADYEN | AEX |
3 | BMG0112X1056 | AEGON | AEX |
4 | NL0011794037 | AHOLD DEL | AEX |
5 | NL0013267909 | AKZO NOBEL | AEX |
6 | LU1598757687 | ARCELORMITTAL SA | AEX |
7 | NL0000334118 | ASM INTERNATIONAL | AEX |
8 | NL0010273215 | ASML HOLDING | AEX |
9 | NL0011872643 | ASR NEDERLAND | AEX |
10 | NL0012866412 | BE SEMICONDUCTOR | AEX |
11 | CH1216478797 | DSM FIRMENICH AG | AEX |
12 | NL0012059018 | EXOR NV | AEX |
13 | NL0000009165 | HEINEKEN | AEX |
14 | NL0010801007 | IMCD | AEX |
15 | NL0011821202 | ING GROEP N.V. | AEX |
16 | NL0000009082 | KPN KON | AEX |
17 | NL0010773842 | NN GROUP | AEX |
18 | NL0000009538 | PHILIPS KON | AEX |
19 | NL0013654783 | PROSUS | AEX |
20 | NL0000379121 | RANDSTAD NV | AEX |
21 | GB00B2B0DG97 | RELX | AEX |
22 | GB00BP6MXD84 | SHELL PLC | AEX |
23 | NL0015000IY2 | UMG | AEX |
24 | GB00B10RZP78 | UNILEVER | AEX |
25 | NL0000395903 | WOLTERS KLUWER | AEX |
26 | NL0000852564 | AALBERTS NV | AMX |
27 | FR001400J770 | AIR FRANCE -KLM | AMX |
28 | NL0012817175 | ALFEN | AMX |
29 | GB00BNTJ3546 | ALLFUNDS GROUP | AMX |
30 | NL0000888691 | AMG | AMX |
31 | LU0569974404 | APERAM | AMX |
32 | NL0006237562 | ARCADIS | AMX |
33 | NL0011872650 | BASIC-FIT | AMX |
34 | NL0010583399 | CORBION | AMX |
35 | NL00150006R6 | CTP | AMX |
36 | NL0015000K93 | EUROCOMMERCIAL | AMX |
37 | BE0003874915 | FAGRON | AMX |
38 | BMG3602E1084 | FLOW TRADERS | AMX |
39 | NL00150003E1 | FUGRO | AMX |
40 | BE0003818359 | GALAPAGOS | AMX |
41 | LU2290522684 | INPOST | AMX |
42 | NL0014332678 | JDE PEET’S | AMX |
43 | NL0012015705 | JUST EAT TAKEAWAY | AMX |
44 | NL0010558797 | OCI | AMX |
45 | NL0000360618 | SBM OFFSHORE | AMX |
46 | NL0011821392 | SIGNIFY NV | AMX |
47 | NL0000852523 | TKH GROUP | AMX |
48 | NL0000302636 | V LANSCHOT KEMPEN | AMX |
49 | NL0009432491 | VOPAK | AMX |
50 | BE0974349814 | WDP | AMX |
51 | GB00BQQFX454 | ACCSYS | AScX |
52 | NL0000313286 | ACOMO | AScX |
53 | NL0012047823 | AVANTIUM | AScX |
54 | NL00150006Z9 | AZERION | AScX |
55 | LU1789205884 | B&S Group | AScX |
56 | NL0000337319 | BAM GROEP KON | AScX |
57 | NL0010776944 | BRUNEL INTERNAT | AScX |
58 | NL0012747059 | CM.COM | AScX |
59 | NL0015000CZ2 | EBUSCO HOLDING | AScX |
60 | NL0013654809 | FASTNED | AScX |
61 | NL0011832811 | FORFARMERS | AScX |
62 | NL0009269109 | HEIJMANS KON | AScX |
63 | NL0000852531 | KENDRION | AScX |
64 | NL0000371243 | NEDAP | AScX |
65 | NL0012365084 | NSI N.V. | AScX |
66 | NL0015000D50 | NX FILTRATION | AScX |
67 | NL0010391025 | PHARMING GROUP | AScX |
68 | NL0009739416 | POSTNL | AScX |
69 | GB00BNR4T868 | RENEWI | AScX |
70 | NL0011660485 | SIF HOLDING | AScX |
71 | NL0000817179 | SLIGRO FOOD GROUP | AScX |
72 | NL0013332471 | TOMTOM | AScX |
73 | NL0000288918 | VASTNED | AScX |
74 | NL00150002Q7 | VIVORYON | AScX |
75 | NL0000289213 | WERELDHAVE | AScX |